High School Sports Schedule Oct 9-15

By: October 6, 2017 9:05 amViews: 38

High School Sports Schedule October 9th through October 15th

Football

Monday, October 9, 2017:
Atrisco Heritage Academy vs. Del Norte @ 7 PM

Thursday, October 12, 2017:
Chaparral vs. Cathedral @ 7 PM
Robertson vs. Santa Fe Indian @ 7 PM
Rio Grande vs. Highland @ 7 PM
Los Lunas vs. St. Pius X @ 7 PM
Rio Rancho vs. Volcano Vista @ 7 PM

Friday, October 13, 2017:
Vaughn vs. Reserve @ 1 PM
To’hajiilee vs. Foothill @ 1 PM
Lake Arthur vs. Floyd @ 3 PM
Animas vs. Hondo Valley @ 6 PM
Miyamura vs. Gallup @ 7 PM
Non-Varsity Opp. vs. Navajo Prep @ 7 PM
Clayton vs. Raton @ 7 PM
West Las Vegas vs. Bernalillo @ 7 PM
Fort Sumner/House vs. Questa @ 7 PM
Santa Teresa vs. Hatch Valley @ 7 PM
Newcomb vs. Crownpoint @ 7 PM
Lordsburg vs. Jal @ 7 PM
Tatum vs. Gateway Christian @ 7 PM
Wingate vs. Zuni @ 7 PM
NM Military Institute vs. Moriarty @ 7 PM
Mesilla Valley Christian vs. Cloudcroft @ 7 PM
Mayfield vs. Centennial @ 7 PM
Hope Christian vs. Ruidoso @ 7 PM
Socorro vs. Hot Springs @ 7 PM
Eunice vs. Dexter @ 7 PM
Manzano vs. Clovis @ 7 PM
Eldorado vs. Sandia @ 7 PM
Escalante vs. Santa Fe @ 7 PM
Gadsden vs. Hobbs @ 7 PM
Roswell vs. Alamogordo @ 7 PM
West Mesa vs. Atrisco Heritage Academy @ 7 PM
Farmington vs. Kirtland Central @ 7 PM
Capitan vs. Tularosa @ 7 PM
Cobre vs. Silver @ 7 PM
Logan vs. Melrose @ 7 PM
Navajo Pine vs. Northwest @ 7 PM
Valencia vs. Grants @ 7 PM
Bloomfield vs. Aztec @ 7 PM
Dora/Elida vs. Mountainair @ 7 PM
Valley vs. Albuquerque @ 7 PM
Carrizozo vs. Mescalero Apache @ 7 PM
Texico vs. Santa Rosa @ 7 PM
Las Cruces vs. Carlsbad @ 7 PM
Dulce vs. Cuba @ 7 PM
Cibola vs. Cleveland @ 7 PM
McCurdy vs. Estancia @ 7 PM
Magdalena vs. Alamo Navajo @ 7 PM

Saturday, October 14, 2017
Los Alamos vs. Albuquerque Academy @ 1 PM
Capital vs. Del Norte @ 1 PM
Pojoaque Valley vs. St. Michael’s @ 1 PM
Menaul vs. Jemez Valley @ 2 PM

Boys’ Soccer

Monday, October 9, 2017:
Lovington vs. Roswell @ 4 PM
Santa Fe Prep vs. Questa @ 4 PM
Desert Academy vs. Monte Del Sol Charter @ 4:30 PM
Hope Christian vs. Farmington @ 6 PM

Tuesday, October 10, 2017
Monte Del Sol Charter vs. Robertson @ 3 PM
Valencia vs. St. Pius X @ 3 PM
Pojoaque Valley vs. St. Michael’s @ 3 PM
Highland vs. Rio Grande @ 3 PM
Bosque vs. Moriarty @ 3 PM
Taos vs. Santa Fe Prep @ 3 PM
Los Alamos vs. Del Norte @ 3 PM
Tierra Encantada vs. Portales @ 3 PM
Artesia vs. Goddard @ 4 PM
Los Lunas vs. Belen @ 4 PM
NM Military Institute vs. Ruidoso @ 4 PM
Miyamura vs. Gallup @ 4 PM
Bernalillo vs. Sandia Prep @ 4 PM
Albuquerque Academy vs. Capital @ 4 PM
Hatch Valley vs. Socorro @ 4:30 PM
Carlsbad vs. Las Cruces @ 5 PM
La Cueva vs. Santa Fe @ 5:30 PM
Hobbs vs. Gadsden @ 6 PM
Chaparral vs. Santa Teresa @ 6 PM
Farmington vs. Kirtland Central @ 6 PM
Bloomfield vs. Aztec @ 6 PM
Manzano vs. Clovis @ 6 PM
Albuquerque vs. Valley @ 6:45 PM
Atrisco Heritage Academy vs. West Mesa @ 6:45 PM
Centennial vs. Mayfield @ 7 PM
Deming vs. Alamogordo @ 7 PM

Wednesday, October 11, 2017:
Sandia vs. Eldorado @ 4:30 PM

Thursday, October 12, 2017:
Kirtland Central vs. Miyamura @ 3 PM
Sandia Prep vs. Bosque @ 3 PM
Pojoaque Valley vs. Robertson @ 3 PM
St. Michael’s vs. Questa @ 3 PM
East Mountain vs. Bernalillo @ 4 PM
St. Pius X vs. Los Lunas @ 4 PM
Monte Del Sol Charter vs. Taos @ 4 PM
Grants vs. Valencia @ 4 PM
Gallup vs. Bloomfield @ 5 PM
Silver vs. Hatch Valley @ 5 PM
Farmington vs. Aztec @ 6 PM
Volcano Vista vs. Rio Rancho @ 6 PM
Highland vs. Atrisco Heritage Academy @ 6:45 PM
Cleveland vs. Cibola @ 6:45 PM

Friday, October 13, 2017:
Valley vs. Rio Grande @ 3 PM
Hope Christian vs. Portales @ 3 PM
Bayfield vs. Bloomfield @ 4 PM
Albuquerque Academy vs. Los Alamos @ 4 PM

Saturday, October 14, 2017:
Sandia vs. La Cueva @ 9:15 AM
Questa vs. Robertson @ 10 AM
Del Norte vs. Capital @ 11 AM
Eldorado vs. Manzano @ 11 AM
Cibola vs. Volcano Vista @ 11 AM
Taos vs. Pojoaque Valley @ 11 AM
Centennial vs. Las Cruces @ 11 AM
Santa Fe Waldorf vs. Tierra Encantada @ 11 AM
Silver vs. Socorro @ 12 PM
Rehoboth Christian vs. Kirtland Central @ 12 PM
Chaparral vs. Alamogordo @ 1 PM
Mayfield vs. Gadsden @ 1 PM
Clovis vs. Santa Fe @ 1 PM
Roswell vs. Lovington @ 1 PM
Santa Teresa vs. Deming @ 1 PM
East Mountain vs. NM Military Institute @ 2 PM
Piedra Vista vs. Cleveland @ 2 PM
Ruidoso vs. Hope Christian @ 3 PM
Moriarty vs. Portales @ 3 PM
Hobbs vs. Onate @ 3 PM

Girls’ Soccer

Monday, October 9, 2017
Farmington vs. Hope Christian @ 3:30 PM

Tuesday, October 10, 2017
Santa Fe vs. La Cueva @ 4:15 PM
Clovis vs. Manzano @ 3 PM
Alamogordo vs. Deming @ 3 PM
Valley vs. Albuquerque @ 3 PM
Belen vs. Los Lunas @ 4 PM
Moriarty vs. Bosque @ 4 PM
Gallup vs. Miyamura @ 4 PM
St. Pius X vs. Valencia @ 4 PM
Bernalillo vs. Sandia Prep @ 4 PM
Taos vs. Santa Fe Prep @ 4:30 PM
Pojoaque Valley vs. St. Michael’s @ 4:30 PM
Navajo Prep vs. Rehoboth Christian @ 5 PM
Los Alamos vs. Del Norte @ 5 PM
Hatch Valley vs. Socorro @ 5 PM
Mayfield vs. Centennial @ 5 PM
Monte Del Sol Charter vs. Robertson @ 5 PM
Aztec vs. Bloomfield @ 6 PM
Lovington vs. Roswell @ 6 PM
Las Cruces vs. Carlsbad @ 6 PM
Albuquerque Academy vs. Capital @ 6 PM
Santa Teresa vs. Chaparral @ 6 PM
Gadsden vs. Hobbs @ 6 PM
Goddard vs. Artesia @ 6 PM
West Mesa vs. Atrisco Heritage Academy @ 6:30 PM
Rio Grande vs. Highland @ 6:30 PM
East Mountain vs. Santa Fe Indian @ 7 PM
Kirtland Central vs. Farmington @ TBD

Wednesday, October 11, 2017:
Santa Fe Indian vs. Desert Academy @ 4:30 PM
Eldorado vs. Sandia @ 4:30 PM

Thursday, October 12, 2017:
Los Lunas vs. St. Pius X @ 3 PM
Silver vs. Hatch Valley @ 3 PM
Rio Rancho vs. Volcano Vista @ 3:30 PM
Bosque vs. Sandia Prep @ 4 PM
East Mountain vs. Bernalillo @ PM
Valencia vs. Grants @ 4 PM
Cibola vs. Cleveland @ 4 PM
Rio Grande vs. Valley @ 4:15 PM
Pojoaque Valley vs. Robertson @ 4:30 PM
Kirtland Central vs. Miyamura @ 5 PM
Bloomfield vs. Gallup @ 6 PM
Monte Del Sol Charter vs. Taos @ 6 PM
Aztec vs. Farmington @ 6 PM
Albuquerque vs. West Mesa @ 6:30

Friday, October 12, 2017:
West Las Vegas vs. Academy for Tech and Classics @ 4 PM
Hope Christian vs. Portales @ 5 PM
Albuquerque Academy vs. Los Alamos @ 5:30 PM
Atrisco Heritage Academy vs. Highland @ 6:30 PM

Saturday, October 14, 2017:
Manzano vs. Eldorado @ 9:15 AM
Santa Fe Indian vs. Bernalillo @ 10 AM
Rehoboth Christian vs. Kirtland Central @ 10 AM
Grants vs. Valencia @ 11 AM
Santa Fe vs. Clovis @ 11 AM
Deming vs. Santa Teresa @ 11 AM
La Cueva vs. Sandia @ 11:30 AM
Volcano Vista vs. Cibola @ 11:45 AM
Alamogordo vs. Chaparral @ 1 PM
Monte Del Sol Charter vs. Santa Fe Prep @ 1 PM
Roswell vs. Artesia @ 1 PM
Del Norte vs. Capital @ 1 PM
Moriarty vs. Portales @ 1 PM
Lovington vs. Goddard @ 1 PM
Las Cruces vs. Centennial @ 1 PM
Carlsbad vs. Rio Rancho @ 1 PM
Ruidoso vs. Hope Christian @ 1 PM
Cleveland vs. Piedra Vista @ 1 PM
Taos vs. Pojoaque Valley @ 1 PM
Gadsden vs. Mayfield @ 1 PM
Silver vs. Socorro @ 2 PM
Onate vs. Hobbs @ 3 PM

Volleyball

Monday, October 9, 2017:
Elida vs. San Jon @ 4:30 PM
Menaul vs. Tierra Encantada @ 5 PM

Tuesday, October 10, 2017:
Thoreau vs. Zuni @ 4 PM
Aztec vs. Miyamura @ 4 PM
Gallup vs. Kirtland Central @ 4 PM
Newcomb vs. Crownpoint @ 4 PM
Roberston vs. Pojoaque Valley @ 4 PM
Tatum vs. Hagerman @ 4:30 PM
Melrose vs. Grady @ 4:30 PM
Rehoboth Christian vs. Tohatchie @ 5 PM
Santa Fe Prep vs. McCurdy @ 5 PM
Hot Springs vs. Hatch Valley @ 5 PM
NM School for the Deaf vs. Victory Christian @ 5 PM
Magdalena vs. Carrizozo @ 5 PM
Walatowa Charter vs. Oak Grove Classical Academy @ 5 PM
Northwest vs. Ramah @ 5 PM
Navajo Pine vs. Pine Hill @ 5 PM
Eunice vs. Loving @ 5 PM
Evangel Christian Academy vs. Santa Fe Waldorf @ 5 PM
Bowie/ San Simon vs. Animas @ 5 PM
Elida vs. Texico @ 5:30 PM
Hondo Valley vs. Lake Arthur @ 5:30 PM
Bosque vs. Santa Fe Indian @ 6 PM
Hope Christian vs. Moriarty @ 6 PM
Manzano vs. Sandia @ 6 PM
Clovis vs. La Cueva @ 6 PM
Los Lunas vs. Valencia @ 6 PM
Navajo Prep vs. Shiprock @ 6 PM
Cobre vs. Silver @ 6 PM
Centennial vs. Carlsbad @ 6 PM
East Mountain vs. Sandia Prep @ 6 PM
Volcano Vista vs. St. Pius X @ 6 PM
Belen vs. Grants @ 6 PM
Santa Teresa vs. Deming @ 6 PM
Dexter vs. Tularosa @ 6 PM
Roy/Mosquero vs. Springer @ 6 PM
Jal vs. Gateway Christian @ 6 PM
Raton vs. Pecos @ 6 PM
Native American Community Academy vs. Estancia @ 6 PM
West Mesa vs. Rio Grande @ 6:30
Atrisco Heritage Academy vs. Albuquerque @ 6:30 PM
Alamogordo vs. Chaparral @ 6:30 PM
Artesia vs. Lovington @ 6:30 PM
Rio Rancho vs. Cleveland @ 6:30 PM
Eldorado vs. Santa Fe @ 6:30 PM
Highland vs. Valley @ 6:30 PM
Ruidoso vs. Portales @ 6:30 PM
Goddard vs. Roswell @ 6:30 PM
Bloomfield vs. Farmington @ 6:30 PM
Mesilla Valley Christian vs. Lordsburg @ 6:30 PM
Gadsden vs. Las Cruces @ 7 PM
St. Michael’s vs. West Las Vegas @ 7 PM
Mayfield vs. Onate @ 7 PM
Desert Academy vs. Tierra Encantada @ 7 PM

Wednesday, October 11, 2017:
Santa Fe Prep vs. Monte Del Sol Charter @ 6 PM
Espanola Valley vs. Del Norte @ 6 PM
Capital vs. Los Alamos @ 6 PM

Thursday, October 12, 2017:
Reserve vs. Quemado @ 4 PM
Alamo Navajo vs. Magdalena @ 4 PM
Kirtland Central vs. Aztec @ 4 PM
Mesa Vista vs. Mora @ 4 PM
St. Michael’s vs. Robertson @ 4 PM
Carrizozo vs. Animas @ 4:30 PM
San Jon vs. Floyd @ 4:30 PM
Fort Sumner/House vs. Logan @ 4:30 PM
Tatum vs. Gateway Christian @ 4:30 PM
Elida vs. Grady @ 4:30 PM
Mountainair vs. Dora @ 4:30 PM
McCurdy vs. Dulce @ 5 PM
Loving vs. Tularosa @ 5 PM
Ramah vs. Pine Hill @ 5 PM
Laguna Acoma vs. Estancia @ 5 PM
Tse’ Yi’ Gai vs. Northwest @ 5 PM
Mescalero Apache vs. Cloudcroft @ 5 PM
Capitan vs. Dexter @ 5 PM
Cuba vs. Native American Community Academy @ 5 PM
To’hajiilee vs. Menaul @ 5 PM
Clovis Christian vs. Melrose @ 5 PM
Vaughn vs. Hondo Valley @ 5:30 PM
Santa Rosa vs. Tucumcari @ 5:30 PM
Penasco vs. Questa @ 5:30 PM
Pojoaque Valley vs. Taos @ 5:30 PM
Texico vs. Clayton @ 6 PM
Shiprock vs. Thoreau @ 6 PM
Navajo Prep vs. Wingate @ 6 PM
Silver vs. Hot Springs @ 6 PM
St. Pius X vs. Grants @ 6 PM
Hagerman vs. Jal @ 6 PM
Belen vs. Valencia @ 6 PM
Zuni vs. Tohatchi @ 6:30 PM
Atrisco Heritage Academy vs. Valley @ 6:30 PM
Volcano Vista vs. Cleveland @ 6:30 PM
Lovington vs. Roswell @ 6:30 PM
Farmington vs. Gallup @ 6:30 PM
Goddard vs. Artesia @ 6:30 PM
Highland vs. West Mesa @ 6:30 PM
Miyamura vs. Bloomfield @ TBD

Friday, October 13, 2017:
Alamo Navajo vs. Jemez Valley @ 2 PM
Tierra Encantada vs. Raton @ 4 PM
Mesa Vista vs. McCurdy @ 4 PM
Pecos vs. Desert Academy @ 5 PM
Des Moines vs. Roy/Mosquero @ 5 PM
Evangel Christian Academy vs. Victory Christian Academy @ 5 PM
Penasco vs. Mora @ 5:30 PM
Bernalillo vs. Bosque @ 6 PM
Walatowa Charter vs. Santa Fe Waldorf @ 6 PM
Springer vs. Clayton @ 6:30 PM
Cibola vs. Piedra Vista @ 6:30 PM

Saturday, October 14, 2017:
Cobre vs. Socorro @ 11 AM
Albuquerque Academy vs. Espanola Valley @ 12 PM
Deming vs. Chaparral @ 12 PM
Rehoboth Christain vs. Crownpoint @ 12 PM
Gadsden vs. Centennial @ 12 PM
Santa Teresa vs. Alamogordo @ 12 PM
Reserve vs. Animas @ 1 PM
Questa vs. Escalante @ 1 PM
Magdalena vs. Quemado @ 1 PM
Robertson vs. West Las Vegas @ 2 PM
Santa Fe vs. Sandia @ 2 PM
Eldorado vs. Clovis @ 2 PM
Eunice vs. Capitan @ 2 PM
Dora vs. Fort Sumner/House @ 2 PM
Lordsburg vs. Mescalero Apache @ 2 PM
Raton vs. Springer @ 2 PM
Del Norte vs. Los Alamos @ 2 PM
Vaughn vs. Roy/Mosquero @ 2 PM
Las Cruces vs. Hobbs @ 2 PM
Onate vs. Carlsbad @ 2 PM
Floyd vs. Clovis Christian @ 2 PM
Manzano vs. La Cueva @ 2:30 PM
Rio Rancho vs. Piedra Vista @ 2:30 PM
Hope Christian vs. Ruidoso @ 3 PM
Portales vs. Moriarty @ 3 PM
Dexter vs. Loving @ 3 PM
Cloudcroft vs. Mesilla Valley Christian @ 3 PM
Questa vs. Escalante @ 4 PM
Tucumcari vs. Texico @ 4 PM
Northwest vs. Dulce @ 5 PM
Des Moines vs. Cimarron @ 5 PM
Clayton vs. Santa Rosa @ 5:30 PM
Gateway Christian vs. Hagerman @ TBD
Coronado vs. Victory Christian @ TBD

Like this story? Sign up for our daily newsletter to get more of our best original news.
Tags:

Leave a Reply